Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1992 - 1998 |
| Μάρκα | Alfa Romeo |
| Κινητήρας | 3.0 24V QV (164.H1) (232 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | 164 (164) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4555 mm |
| Πλάτος | 1760 mm |
| Υψος | 1356 mm |
| Μεταξόνιο | 2660 |
| Βάρος | 1356 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2165 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2959 |
| Κινητήρας kw | 170 kw |
| Κινητήρας hp | 228 hp |
| Ροπή | 170 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 93 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 75 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/55 R 16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 240 km/h |
| Επιτάχυνση | 7.5 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | 10.8 l/100km |