Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2001 - 2005 |
| Μάρκα | Alfa Romeo |
| Κινητήρας | 2.0 i 16V T.Spark (150 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | 166 (936) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4720 mm |
| Πλάτος | 1815 mm |
| Υψος | 1416 mm |
| Μεταξόνιο | 2700 |
| Βάρος | 1416 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1930 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1970 |
| Κινητήρας kw | 110 kw |
| Κινητήρας hp | 147 hp |
| Ροπή | 110 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 72 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/55 R16 |
| Τροχοί | 6.5 X 16 |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 211 km/h |
| Επιτάχυνση | 9.8 s |
| Πόλη καυσίμων | 13.8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 7.3 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 9.7 l/100km |