Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1977 - 1986 |
| Μάρκα | Alfa Romeo |
| Κινητήρας | 2000 Veloce (115) (126 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | Spider (115) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4260 mm |
| Πλάτος | 1630 mm |
| Υψος | 1290 mm |
| Μεταξόνιο | 2250 |
| Βάρος | 1290 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1962 |
| Κινητήρας kw | 92 kw |
| Κινητήρας hp | 123 hp |
| Ροπή | 92 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 84 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 46 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/60 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h |
| Επιτάχυνση | 10.4 s |
| Πόλη καυσίμων | 13.3 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 8.6 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |