Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2002 - 2006 |
| Μάρκα | Alfa Romeo |
| Κινητήρας | 3.0 i V6 24V (218 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | Spider (916) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4285 mm |
| Πλάτος | 1780 mm |
| Υψος | 1315 mm |
| Μεταξόνιο | 2540 |
| Βάρος | 1315 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1680 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2959 |
| Κινητήρας kw | 160 kw |
| Κινητήρας hp | 214 hp |
| Ροπή | 160 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 93 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/45 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 235 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.8 s |
| Πόλη καυσίμων | 16.8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 8.7 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |