Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1999 - 2000 |
| Μάρκα | Alfa Romeo |
| Κινητήρας | 3.0i V6 (220Hp) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | Spider (916) |
| Πόρτες | - |
| Καθίσματα | - |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4285 mm |
| Πλάτος | 1780 mm |
| Υψος | 1315 mm |
| Μεταξόνιο | 2540 |
| Βάρος | 1315 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1680 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2959 |
| Κινητήρας kw | 161 kw |
| Κινητήρας hp | 216 hp |
| Ροπή | 161 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | - |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 93 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/45 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 225 km/h |
| Επιτάχυνση | 7.3 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |