Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2012 - |
| Μάρκα | Audi |
| Κινητήρας | 4.2 MT (430 HP) 4WD |
| Σωματότυπος | Roadster |
| Μοντέλο | R8 Spyder Facelift |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4434 mm |
| Πλάτος | 1904 mm |
| Υψος | 1244 mm |
| Μεταξόνιο | 2650 |
| Βάρος | 1244 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1960 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 100 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 4163 |
| Κινητήρας kw | 315 kw |
| Κινητήρας hp | 422 hp |
| Ροπή | 315 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 84,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | - |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 80 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | EURO V |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 235/40 R18, 285/35 R18 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 300 km/h |
| Επιτάχυνση | 4.8 s |
| Πόλη καυσίμων | 21.3 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 10.3 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 14.4 l/100km |