Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1988 - 1993 |
| Μάρκα | Citroen |
| Κινητήρας | 19 GTi 16V (147 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | BX (XB-_) |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 2655 mm |
| Πλάτος | 1690 mm |
| Υψος | 1360 mm |
| Μεταξόνιο | 2655 |
| Βάρος | 1360 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1535 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1905 |
| Κινητήρας kw | 108 kw |
| Κινητήρας hp | 145 hp |
| Ροπή | 108 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 66 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/60 R14 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 215 km/h |
| Επιτάχυνση | 8.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 12 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.6 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 8.6 l/100km |