Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1993 - 2004 |
| Μάρκα | Ferrari |
| Κινητήρας | 5.5 (F116) (442 HP) |
| Σωματότυπος | Coupe |
| Μοντέλο | 456 GT |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4763 mm |
| Πλάτος | 1920 mm |
| Υψος | 1300 mm |
| Μεταξόνιο | 2600 |
| Βάρος | 1300 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2200 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5474 |
| Κινητήρας kw | 324 kw |
| Κινητήρας hp | 434 hp |
| Ροπή | 324 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 12 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 88 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 110 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 255/45-285/40ZR17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 302 km/h |
| Επιτάχυνση | 5.2 s |
| Πόλη καυσίμων | 29.8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 11.6 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 18 l/100km |