Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2008 - - |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 2.3 L (145 HP) FWD |
| Σωματότυπος | Wagon |
| Μοντέλο | Escape II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4480 mm |
| Πλάτος | 1845 mm |
| Υψος | 1730 mm |
| Μεταξόνιο | 2620 |
| Βάρος | 1730 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1986 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2261 |
| Κινητήρας kw | 106 kw |
| Κινητήρας hp | 142 hp |
| Ροπή | 106 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 87,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 61 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | - |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |