Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2003 - 2005 |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 5.4 i V8 16V L (263 HP) |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Expedition II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 8 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 5228 mm |
| Πλάτος | 2000 mm |
| Υψος | 1971 mm |
| Μεταξόνιο | 3023 |
| Βάρος | 1971 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 3198 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5398 |
| Κινητήρας kw | 193 kw |
| Κινητήρας hp | 259 hp |
| Ροπή | 193 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 90,2 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 106 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 265/70 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h |
| Επιτάχυνση | 9.5 s |
| Πόλη καυσίμων | 18.1 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 13.1 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |