Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2007 - - |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 5.4 i V8 32V (304 HP) |
| Σωματότυπος | Wagon |
| Μοντέλο | Expedition III |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 8 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 5245 mm |
| Πλάτος | 2002 mm |
| Υψος | 1969 mm |
| Μεταξόνιο | 3023 |
| Βάρος | 1969 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 3220 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5398 |
| Κινητήρας kw | 223 kw |
| Κινητήρας hp | 299 hp |
| Ροπή | 223 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 90,2 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 106 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 265/70 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | - |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | 16.8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 12.4 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |