Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1996 - 2003 |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 5.4 i V8 16V XLT 4WD (232 HP) |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Expedition (U173) |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 5200 mm |
| Πλάτος | 2000 mm |
| Υψος | 1900 mm |
| Μεταξόνιο | 3020 |
| Βάρος | 1900 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5398 |
| Κινητήρας kw | 170 kw |
| Κινητήρας hp | 228 hp |
| Ροπή | 170 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 90,2 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 98 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 265/70 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h |
| Επιτάχυνση | 10 s |
| Πόλη καυσίμων | 18.1 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 13.1 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |