Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2003 - - |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 4.0 i V6 (212 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | Explorer II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4813 mm |
| Πλάτος | 1832 mm |
| Υψος | 1814 mm |
| Μεταξόνιο | 2890 |
| Βάρος | 1814 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2595 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 3998 |
| Κινητήρας kw | 155 kw |
| Κινητήρας hp | 208 hp |
| Ροπή | 155 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 100,3 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 85 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 235/70 R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 158 km/h |
| Επιτάχυνση | 9.4 s |
| Πόλη καυσίμων | 14.7 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 11.2 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |