Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2005 - - |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 4.6 i V8 24V AWD (295 HP) |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Explorer II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 7 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4912 mm |
| Πλάτος | 1872 mm |
| Υψος | 1849 mm |
| Μεταξόνιο | 2888 |
| Βάρος | 1849 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2825 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 4601 |
| Κινητήρας kw | 216 kw |
| Κινητήρας hp | 289 hp |
| Ροπή | 216 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 90,2 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | - |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 85 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 245/65R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | - |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | 16.8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 11.8 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |