Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2015 - |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | 2.3 AT (280 HP) |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Explorer V Facelift |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 67 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 5019 mm |
| Πλάτος | 1988 mm |
| Υψος | 1788 mm |
| Μεταξόνιο | 2860 |
| Βάρος | 1788 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 595 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2300 |
| Κινητήρας kw | 205 kw |
| Κινητήρας hp | 275 hp |
| Ροπή | 205 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 245/60/R18, 255/50/R20 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | - |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |