Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2014 - |
| Μάρκα | Ford |
| Κινητήρας | ST 2.0 MT (249 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | Focus III Facelift Hatchback |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4358 mm |
| Πλάτος | 1823 mm |
| Υψος | 1484 mm |
| Μεταξόνιο | 2649 |
| Βάρος | - |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 1101 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1999 |
| Κινητήρας kw | 183 kw |
| Κινητήρας hp | 245 hp |
| Ροπή | 183 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 87,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 55 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | Euro 6 |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 235/40 R18 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 248 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.5 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |