Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1995 - 1996 |
| Μάρκα | Hindustan |
| Κινητήρας | 2.0 4WD (270 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Lancer Evolution III |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4310 mm |
| Πλάτος | 1695 mm |
| Υψος | 1420 mm |
| Μεταξόνιο | 2510 |
| Βάρος | 1420 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1997 |
| Κινητήρας kw | 198 kw |
| Κινητήρας hp | 265 hp |
| Ροπή | 198 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 50 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/60 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | - |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |