Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2003 - 2006 |
| Μάρκα | Hindustan |
| Κινητήρας | 2.0 i 16V Turbo (265 HP) evo |
| Σωματότυπος | Wagon |
| Μοντέλο | Lancer Evolution VIII |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4490 mm |
| Πλάτος | 1770 mm |
| Υψος | 1450 mm |
| Μεταξόνιο | 2625 |
| Βάρος | 1450 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1885 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1997 |
| Κινητήρας kw | 194 kw |
| Κινητήρας hp | 260 hp |
| Ροπή | 194 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 50 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 235/45 R17 |
| Τροχοί | 17 x 8J |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 245 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.1 s |
| Πόλη καυσίμων | 15.4 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 8.3 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 10.9 l/100km |