Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2014 - |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 3.0 AT (249 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Genesis II |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4990 mm |
| Πλάτος | 1890 mm |
| Υψος | 1480 mm |
| Μεταξόνιο | 3010 |
| Βάρος | 1480 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2470 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 493 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2999 |
| Κινητήρας kw | 183 kw |
| Κινητήρας hp | 245 hp |
| Ροπή | 183 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 92 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 8 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 73 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/55 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 230 km/h |
| Επιτάχυνση | 8.6 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | 11 l/100km |