Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2015 - |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 1.6 MT (135 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | i40 I Facelift Sedan |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4745 mm |
| Πλάτος | 1815 mm |
| Υψος | 1470 mm |
| Μεταξόνιο | 2770 |
| Βάρος | 1470 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1980 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1591 |
| Κινητήρας kw | 99 kw |
| Κινητήρας hp | 133 hp |
| Ροπή | 99 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | Euro 6 |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/60/R16, 215/50/R17, 225/45/R18 |
| Τροχοί | 7.0Jx16 |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 197 km/h |
| Επιτάχυνση | 11.5 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |