Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2001 - 2006 |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 2.0 CRDi (112 HP) |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Santa Fe I |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4500 mm |
| Πλάτος | 1820 mm |
| Υψος | 1730 mm |
| Μεταξόνιο | 2620 |
| Βάρος | 1730 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2240 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1991 |
| Κινητήρας kw | 82 kw |
| Κινητήρας hp | 110 hp |
| Ροπή | 82 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Common rail |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | Diesel |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 65 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 215/70 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 167 km/h |
| Επιτάχυνση | 14.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 10 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.2 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 7.6 l/100km |