Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2001 - 2006 |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 3.5 i V6 24V (203 HP) |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Santa Fe I |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4500 mm |
| Πλάτος | 1820 mm |
| Υψος | 1730 mm |
| Μεταξόνιο | 2620 |
| Βάρος | 1730 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 3497 |
| Κινητήρας kw | 149 kw |
| Κινητήρας hp | 200 hp |
| Ροπή | 149 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 93 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 4 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 65 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/70 R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | 13.9 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 11.2 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |