Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1988 - 1993 |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 2.0 (102 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Sonata I (Y-2) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4680 mm |
| Πλάτος | 1750 mm |
| Υψος | 1410 mm |
| Μεταξόνιο | 2650 |
| Βάρος | 1410 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1997 |
| Κινητήρας kw | 75 kw |
| Κινητήρας hp | 101 hp |
| Ροπή | 75 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 85 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 60 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 185/70 R14 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 185 km/h |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | 9.4 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.9 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 8.9 l/100km |