Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2001 - 2004 |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 2.7 (173 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Sonata V |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4747 mm |
| Πλάτος | 1820 mm |
| Υψος | 1422 mm |
| Μεταξόνιο | 2700 |
| Βάρος | 1422 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2020 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2656 |
| Κινητήρας kw | 126 kw |
| Κινητήρας hp | 169 hp |
| Ροπή | 126 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 86,7 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 65 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/60 R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 216 km/h |
| Επιτάχυνση | 9.5 s |
| Πόλη καυσίμων | 13.6 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 7.4 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 9.7 l/100km |