Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2014 - |
| Μάρκα | Hyundai |
| Κινητήρας | 1.6 AT (177 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Sonata VII (LF) Sedan |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4854 mm |
| Πλάτος | 1864 mm |
| Υψος | 1476 mm |
| Μεταξόνιο | 2804 |
| Βάρος | 1476 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 462 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1591 |
| Κινητήρας kw | 130 kw |
| Κινητήρας hp | 174 hp |
| Ροπή | 130 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 85,4 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 7 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/65R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | - |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |