Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2000 - 2002 |
| Μάρκα | Kia |
| Κινητήρας | 1.3 i (75 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Rio II Hatchback |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4215 mm |
| Πλάτος | 1675 mm |
| Υψος | 1440 mm |
| Μεταξόνιο | 2410 |
| Βάρος | 1440 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1471 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1343 |
| Κινητήρας kw | 55 kw |
| Κινητήρας hp | 74 hp |
| Ροπή | 55 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 75,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 45 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 175/70 R13 T |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 164 km/h |
| Επιτάχυνση | 14.3 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | 7.1 l/100km |