Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2000 - 2005 |
| Μάρκα | Kia |
| Κινητήρας | 1.5 i 16V (98 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | Rio II Hatchback |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4215 mm |
| Πλάτος | 1675 mm |
| Υψος | 1440 mm |
| Μεταξόνιο | 2410 |
| Βάρος | 1440 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1467 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1493 |
| Κινητήρας kw | 72 kw |
| Κινητήρας hp | 96 hp |
| Ροπή | 72 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 75,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-92 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 45 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 175/65 R14 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 175 km/h |
| Επιτάχυνση | 11.6 s |
| Πόλη καυσίμων | 9.3 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 5.9 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |