Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1976 - 1979 |
| Μάρκα | Lotus |
| Κινητήρας | 2.0 (142 Hp) |
| Σωματότυπος | Coupe |
| Μοντέλο | Esprit I |
| Πόρτες | - |
| Καθίσματα | - |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4191 mm |
| Πλάτος | 1854 mm |
| Υψος | 1117 mm |
| Μεταξόνιο | 2438 |
| Βάρος | - |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1973 |
| Κινητήρας kw | 104 kw |
| Κινητήρας hp | 139 hp |
| Ροπή | 104 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | - |
| Κύλινδροι | - |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | - |
| Καύσιμα | - |
| Χωρητικότητα καύσιμου | - |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | - |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 222 km/h |
| Επιτάχυνση | - |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |