Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1978 - 1981 |
| Μάρκα | Lotus |
| Κινητήρας | 2.2 (160 Hp) |
| Σωματότυπος | Coupe |
| Μοντέλο | Esprit II |
| Πόρτες | - |
| Καθίσματα | - |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4210 mm |
| Πλάτος | 1860 mm |
| Υψος | 1115 mm |
| Μεταξόνιο | 2438 |
| Βάρος | 1115 kg |
| Μέγιστο πλάτος | - |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2172 |
| Κινητήρας kw | 117 kw |
| Κινητήρας hp | 157 hp |
| Ροπή | 117 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Carburetor |
| Κύλινδροι | - |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 95,3 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | - |
| Καύσιμα | - |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 65 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | - |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 222 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 14.3 l/100km |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |