Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1996 - 2004 |
| Μάρκα | Lotus |
| Κινητήρας | 3.5 V8 (354 Hp) |
| Σωματότυπος | Roadster |
| Μοντέλο | Esprit V |
| Πόρτες | - |
| Καθίσματα | - |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4370 mm |
| Πλάτος | 1880 mm |
| Υψος | 1150 mm |
| Μεταξόνιο | 2420 |
| Βάρος | 1150 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1630 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 3506 |
| Κινητήρας kw | 260 kw |
| Κινητήρας hp | 348 hp |
| Ροπή | 260 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | - |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 73 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 235/40 R17; 285/35 R18 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 282 km/h |
| Επιτάχυνση | 4.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 20 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 9.3 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |