Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2005 - - |
| Μάρκα | Mazda |
| Κινητήρας | 2.0 i 16V R6 (160 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | Mx-5 (III) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 3995 mm |
| Πλάτος | 1720 mm |
| Υψος | 1245 mm |
| Μεταξόνιο | 2330 |
| Βάρος | 1245 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1355 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1999 |
| Κινητήρας kw | 117 kw |
| Κινητήρας hp | 157 hp |
| Ροπή | 117 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 87,5 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 50 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/45 R17 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h |
| Επιτάχυνση | 7.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 11.2 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.5 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |