Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1997 - 2000 |
| Μάρκα | Mercedes-Benz |
| Κινητήρας | 60 AMG (129.076) (381 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | SL (R129) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4470 mm |
| Πλάτος | 1812 mm |
| Υψος | 1293 mm |
| Μεταξόνιο | 2515 |
| Βάρος | 1293 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2230 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5956 |
| Κινητήρας kw | 279 kw |
| Κινητήρας hp | 374 hp |
| Ροπή | 279 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 100 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 80 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 245/40 - 275/35 R18 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h |
| Επιτάχυνση | 5.6 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |