Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2003 - 2006 |
| Μάρκα | Mercedes-Benz |
| Κινητήρας | SL 55 AMG (500 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | SL (R230) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4535 mm |
| Πλάτος | 1827 mm |
| Υψος | 1295 mm |
| Μεταξόνιο | 2560 |
| Βάρος | 1295 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2200 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5439 |
| Κινητήρας kw | 367 kw |
| Κινητήρας hp | 492 hp |
| Ροπή | 367 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 97 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 3 |
| Gears | - |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 80 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/40-285/35 R18 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h |
| Επιτάχυνση | 4.7 s |
| Πόλη καυσίμων | 20.3 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 9.6 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 13.5 l/100km |