Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2004 - 2008 |
| Μάρκα | Mercedes-Benz |
| Κινητήρας | SL 65 AMG (612 HP) |
| Σωματότυπος | Cabrio |
| Μοντέλο | SL (R230) |
| Πόρτες | 2 |
| Καθίσματα | 2 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4535 mm |
| Πλάτος | 1815 mm |
| Υψος | 1298 mm |
| Μεταξόνιο | 2560 |
| Βάρος | 1298 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2285 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 5980 |
| Κινητήρας kw | 449 kw |
| Κινητήρας hp | 602 hp |
| Ροπή | 449 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 12 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 80 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 255/35 R19 Z - 285/30 R19 Z |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h |
| Επιτάχυνση | 4.2 s |
| Πόλη καυσίμων | 23.4 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 10.4 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 15.1 l/100km |