Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2013 - |
| Μάρκα | SEAT |
| Κινητήρας | 2.0d MT (184 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | Leon III Hatchback 3dr |
| Πόρτες | 3 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4236 mm |
| Πλάτος | 1810 mm |
| Υψος | 1446 mm |
| Μεταξόνιο | 2596 |
| Βάρος | 1446 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1820 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 380 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1968 |
| Κινητήρας kw | 135 kw |
| Κινητήρας hp | 181 hp |
| Ροπή | 135 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Common rail |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 81 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 50 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/65 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 228 km/h |
| Επιτάχυνση | 7.5 s |
| Πόλη καυσίμων | 5.3 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 3.7 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 4.3 l/100km |