Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2013 - |
| Μάρκα | Skoda |
| Κινητήρας | 1.2 MT (85 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | Octavia III Hatchback |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4659 mm |
| Πλάτος | 1814 mm |
| Υψος | 1460 mm |
| Μεταξόνιο | 2686 |
| Βάρος | 1460 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1768 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 1580 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1197 |
| Κινητήρας kw | 62 kw |
| Κινητήρας hp | 83 hp |
| Ροπή | 62 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 50 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | EURO V |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 185/60 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 181 km/h |
| Επιτάχυνση | 12 s |
| Πόλη καυσίμων | 6.5 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 4.4 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 5.2 l/100km |