Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2015 - |
| Μάρκα | Volkswagen |
| Κινητήρας | GTI Clubsport 2.0 AT (265 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | Golf GTI VII |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4268 mm |
| Πλάτος | 1799 mm |
| Υψος | 1442 mm |
| Μεταξόνιο | 2631 |
| Βάρος | 1442 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1870 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 380 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1984 |
| Κινητήρας kw | 194 kw |
| Κινητήρας hp | 260 hp |
| Ροπή | 194 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 50 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | Euro 6 |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/40/R18, 225/35/R19, 235/35/R19 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.3 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | 6 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 7 l/100km |