Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 1997 - 2005 |
| Μάρκα | Volkswagen |
| Κινητήρας | 2.3 i VR 20V (170 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Passat (B5) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4703 mm |
| Πλάτος | 1746 mm |
| Υψος | 1462 mm |
| Μεταξόνιο | 2703 |
| Βάρος | 1462 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1950 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2324 |
| Κινητήρας kw | 125 kw |
| Κινητήρας hp | 168 hp |
| Ροπή | 125 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 5 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 81 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 62 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/55 R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 228 km/h |
| Επιτάχυνση | 9.1 s |
| Πόλη καυσίμων | 12.8 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 7.1 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 9.1 l/100km |