Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2003 - 2005 |
| Μάρκα | Volkswagen |
| Κινητήρας | 4.0 i W8 32V (275 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | Passat (B5) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4703 mm |
| Πλάτος | 1746 mm |
| Υψος | 1461 mm |
| Μεταξόνιο | 2703 |
| Βάρος | 1461 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2240 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 3999 |
| Κινητήρας kw | 202 kw |
| Κινητήρας hp | 271 hp |
| Ροπή | 202 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 84 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 80 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 225/45 R17 W |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.5 s |
| Πόλη καυσίμων | 19.4 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 9.5 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |