Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2014 - |
| Μάρκα | Volkswagen |
| Κινητήρας | 4.1d AT (340 HP) 4WD |
| Σωματότυπος | SUV |
| Μοντέλο | Touareg II Facelift |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4801 mm |
| Πλάτος | 1940 mm |
| Υψος | 1709 mm |
| Μεταξόνιο | 2893 |
| Βάρος | 1709 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2960 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 1642 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 4134 |
| Κινητήρας kw | 249 kw |
| Κινητήρας hp | 334 hp |
| Ροπή | 249 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Diesel |
| Κύλινδροι | 8 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | - |
| Gears | 8 |
| Καύσιμα | Diesel |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 85 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | Euro 5 |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 255/55 R18 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 242 km/h |
| Επιτάχυνση | 5.8 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |