Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2007 - 2010 |
| Μάρκα | Volkswagen |
| Κινητήρας | Cross 1.4 MT (140 HP) |
| Σωματότυπος | Compact MPV |
| Μοντέλο | Touran II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4407 mm |
| Πλάτος | 1799 mm |
| Υψος | 1670 mm |
| Μεταξόνιο | 2677 |
| Βάρος | 1670 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2160 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 1989 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1390 |
| Κινητήρας kw | 103 kw |
| Κινητήρας hp | 138 hp |
| Ροπή | 103 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 76 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-98 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 60 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | EURO IV |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 215/50R17, ????? 235/45R17 |
| Τροχοί | 17 |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 194 km/h |
| Επιτάχυνση | 10 s |
| Πόλη καυσίμων | 9.9 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.3 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 7.6 l/100km |