Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2007 - 2010 |
| Μάρκα | Volkswagen |
| Κινητήρας | Cross 1.6 MT (102 HP) |
| Σωματότυπος | Compact MPV |
| Μοντέλο | Touran II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4407 mm |
| Πλάτος | 1799 mm |
| Υψος | 1670 mm |
| Μεταξόνιο | 2674 |
| Βάρος | 1670 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2180 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 1989 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1595 |
| Κινητήρας kw | 75 kw |
| Κινητήρας hp | 101 hp |
| Ροπή | 75 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 81 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 60 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | EURO IV |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | ??????? 215/50R17, ????? 235/45R17 |
| Τροχοί | 17 |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 174 km/h |
| Επιτάχυνση | 13.3 s |
| Πόλη καυσίμων | 11.1 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.7 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 8.3 l/100km |