Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2008 - 2012 |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | 2.4 MT (140 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | S40 II Facelift |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4468 mm |
| Πλάτος | 1770 mm |
| Υψος | 1452 mm |
| Μεταξόνιο | 2640 |
| Βάρος | 1452 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1960 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 88 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2435 |
| Κινητήρας kw | 103 kw |
| Κινητήρας hp | 138 hp |
| Ροπή | 103 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 5 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | Petrol |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 62 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | EURO IV |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | - |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 200 km/h |
| Επιτάχυνση | 10.6 s |
| Πόλη καυσίμων | 13.2 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.7 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 9.1 l/100km |