Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2004 - 2007 |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | 2.4 i 20V (170 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | S40 II |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4476 mm |
| Πλάτος | 1770 mm |
| Υψος | 1454 mm |
| Μεταξόνιο | 2640 |
| Βάρος | 1454 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1940 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2435 |
| Κινητήρας kw | 125 kw |
| Κινητήρας hp | 168 hp |
| Ροπή | 125 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 5 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 62 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/55 R16 V |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 215 km/h |
| Επιτάχυνση | 8.9 s |
| Πόλη καυσίμων | 13.2 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 6.7 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 9.1 l/100km |