Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2000 - 2003 |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | 1.9 D (115 HP) |
| Σωματότυπος | Sedan |
| Μοντέλο | S40 (VS) |
| Πόρτες | 4 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4516 mm |
| Πλάτος | 1716 mm |
| Υψος | 1422 mm |
| Μεταξόνιο | 2562 |
| Βάρος | 1422 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 1770 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1870 |
| Κινητήρας kw | 84 kw |
| Κινητήρας hp | 113 hp |
| Ροπή | 84 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Common rail |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 80 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 2 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | Diesel |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 60 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 195/60 R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 195 km/h |
| Επιτάχυνση | 10.5 s |
| Πόλη καυσίμων | 7.5 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 4.2 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |