Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2014 - |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | 2.0 AT (245 HP) 4WD |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | V40 Cross Country Hatchback 5 door |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4370 mm |
| Πλάτος | 1783 mm |
| Υψος | 1458 mm |
| Μεταξόνιο | 2646 |
| Βάρος | 1458 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2070 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 615 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1969 |
| Κινητήρας kw | 180 kw |
| Κινητήρας hp | 241 hp |
| Ροπή | 180 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 4 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 8 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 57 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | Euro 6 |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/60/R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 240 km/h |
| Επιτάχυνση | 6.1 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |