Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2012 - |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | Cross Country 2.0d MT (177 HP) |
| Σωματότυπος | Hatchback |
| Μοντέλο | V40 II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4370 mm |
| Πλάτος | 1802 mm |
| Υψος | 1458 mm |
| Μεταξόνιο | 2646 |
| Βάρος | 1458 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2010 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 1984 |
| Κινητήρας kw | 130 kw |
| Κινητήρας hp | 174 hp |
| Ροπή | 130 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Diesel |
| Κύλινδροι | 5 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 81 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | Diesel |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 62 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | Euro 5 |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/60R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h |
| Επιτάχυνση | 8.6 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |