Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2000 - 2007 |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | 2.4 (140 HP) |
| Σωματότυπος | Wagon |
| Μοντέλο | V70 II |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4710 mm |
| Πλάτος | 1804 mm |
| Υψος | 1465 mm |
| Μεταξόνιο | 2755 |
| Βάρος | 1465 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2150 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | - |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 2435 |
| Κινητήρας kw | 103 kw |
| Κινητήρας hp | 138 hp |
| Ροπή | 103 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 5 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | 83 mm |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 5 |
| Καύσιμα | Petrol |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | Yes |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 205/65R15 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 205 km/h |
| Επιτάχυνση | 10.5 s |
| Πόλη καυσίμων | 12.1 l/100km |
| Οδός καυσίμων | 7 l/100km |
| Μέσος όρος καυσίμων | 8.9 l/100km |