Γενικές πληροφορίες
| Ετος | 2013 - |
| Μάρκα | Volvo |
| Κινητήρας | 3.0 AT (304 HP) 4WD |
| Σωματότυπος | Wagon |
| Μοντέλο | XC70 II Facelift |
| Πόρτες | 5 |
| Καθίσματα | 5 |
Χαρακτηριστικά σώματος
| Μήκος | 4838 mm |
| Πλάτος | 1870 mm |
| Υψος | 1604 mm |
| Μεταξόνιο | 2815 |
| Βάρος | 1604 kg |
| Μέγιστο πλάτος | 2410 kg |
| Δυνατότητα εκκίνησης | 1600 l |
Μετάδοση κινητήρα
| Κινητήρας | 295 |
| Κινητήρας kw | 223 kw |
| Κινητήρας hp | 299 hp |
| Ροπή | 223 N*m/rpm |
| Παροχή καυσίμου | Injection |
| Κύλινδροι | 6 |
| Διάμετρος κυλίνδρων | - |
| Βαλβίδες σε κυλίνδρους | 4 |
| Gears | 6 |
| Καύσιμα | A-95 |
| Χωρητικότητα καύσιμου | 70 liters |
| Οικολογικό πρότυπο | - |
Σασί
| ABS | - |
| Μπροστινά φρένα | - |
| Πίσω φρένα | - |
| Ελαστικά | 215/65R16 |
| Τροχοί | - |
Χαρακτηριστικά που τρέχουν
| μέγιστη ταχύτητα | 215 km/h |
| Επιτάχυνση | 7.4 s |
| Πόλη καυσίμων | - |
| Οδός καυσίμων | - |
| Μέσος όρος καυσίμων | - |