General information
| Year | 2005 - - |
| Brand | Alfa Romeo |
| Engine | 2.4 JTD (200 HP) Q-Tronic |
| Body type | Coupe |
| Model | Brera |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4413 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2525 |
| Weight | 1372 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2387 |
| Engine kw | 147 kw |
| Engine hp | 197 hp |
| Torque | 147 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 5 |
| Cylinders diameter | 82 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/55 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 225 km/h |
| Acceleration | 8.3 s |
| Fuel town | 11.4 l/100km |
| Fuel road | 5.8 l/100km |
| Fuel average | 7.9 l/100km |